Şişli Boşanma Avukatı

Şişli Boşanma Avukatı
Aile Hukuku
Şişli Boşanma Avukatı

Şişli boşanma avukatı

Bilgilendirme yazımızda Şişli boşanma avukatı, velayet, nafaka ve tazminat gibi boşanma davalarında en fazla merak edilen konulara yer vereceğiz.

Boşanmak isteyen çiftler için, boşanma davalarının bir avukatın yardımı ve aracılığı ile takip edilmesi zorunluluğu bulunmamaktadır. Bununla birlikte bir hataya sebebiyet verilmemesi açısından boşanma davaları da dahil olmak üzere tüm davalarda tecrübeli bir avukatın yardımı alınması faydalı olacaktır.

Anlaşmalı boşanma davası

Tarafların boşanmaya ilişkin hususlarda anlaşmaları halinde boşanma davaları anlaşmalı ve seri şekilde sonuçlandırılabilmektedir. Bunun için taraflar, kendileri ya da avukatları tarafından hazırlanacak anlaşmalı boşanma protokolünü kabul ederek imzalar.

Daha sonra taraflardan biri ya da birlikte bir boşanma davası dilekçesi ile aile mahkemesine başvururlar. Tüm bu aşamalarda bir avukatın yardımının alınması, sürecin hızlı, sorunsuz ve hatasız bir şekilde takibi ve sonuçlandırılması açısından önem taşımaktadır.

Anlaşmalı boşanma için belirli şartların gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Bu şartlar, Türk Medeni Kanunu 166. maddesinde açıkça düzenlenmiştir. Her şeyden önemlisi, anlaşmalı boşanma davalarında boşanmanın tarafları arasındaki mevcut evlilik birliğinin en az bir yıl sürmüş olması gerekir.

Yine anlaşmalı şekilde boşanma için taraflar hakim tarafından bizzat dinlenecektir. Bu halde hakim tarafları bizzat dinleyerek boşanma konusundaki iradelerinin serbestçe açıklandığı konusunda emin olur.

Ayrıca hakim, nafaka, tazminat gibi boşanmanın mali sonuçları ve çocuklarla kişisel ilişki kurulması, velayet gibi müşterek çocukların durumu hususunda anlaşmalı boşanma protokolünde tarafların üzerinde anlaştığı şartları kontrol eder. Çocukların menfaatinin gerektirdiği ölçüde ve durumda belirli değişikliklerle bu anlaşmaya müdahalede bulunabilir.

Çekişmeli boşanma davası

Boşanmanın hukuki sonuçları konularında anlaşmazlığa düşülmesi durumunda çekişmeli boşanma süreci takip edilir. Bu halde, çekişmeli boşanma davası sürecinde hukukumuzda belirlenen boşanma sebeplerinden en az bir tanesine dayanılması gerekmektedir. Bu sebeplere diğer yazılarımızda yer vermiştik.

Çekişmeli boşanma davalarının takibi söz konusu olduğunda bu durum, anlaşmalı boşanma davalarına oranla nispeten daha uzun bir sürecin takip edileceği anlamına gelir.

Çekişmeli boşanma davalarında velayet açısından müşterek çocuğun üstün yararı gözetilerek velayet konusunda buna göre karar verilir. Çocuğun yaşı, eğitimi, ihtiyaçları, anne sevgisi ve şefkatine muhtaçlığı, sosyal ve ekonomik şartlar da velayetin kime verileceği hususunda etkili olur.

Çekişmeli boşanma davalarında nafaka konusunda karar verilmeden evvel tarafların sosyal ve ekonomik durum araştırması yapılır. Bu halde yapılan tespitler, nafaka ve tarafların birbirlerine ödeyebilecekleri tazminat miktarları açısından önemlidir.

Her iki durum açısından da vermiş olduğumuz bilgiler çok genel niteliklidir. Özel durumlar ve şartlar sürekli olarak değişiklik gösterebileceğinden detaylı bilgiler için hukuk ofisimiz ile iletişime geçilmesini rica ederiz.

Şişli boşanma avukatı konusunda nasıl hukuki destek ve avukatlık hizmeti alabilirim?

Şişli boşanma avukatı, anlaşmalı ve çekişmeli boşanma davaları ile aile hukuku alanındaki tüm uyuşmazlıklar ve hukuki talepleriniz için Heper Hukuk ve Danışmanlık Ofisi  08504201155 iletişim hattı üzerinden hukuk ofisimizle iletişim kurabilir, taleplerinizi iletebilirsiniz.

Önceki
Sonraki