Tuzla Boşanma Avukatı

Tuzla Boşanma Avukatı
Aile Hukuku
Tuzla Boşanma Avukatı

Tuzla boşanma avukatı

Yazımızın genelinde boşanma davaları ile ilgili genel bilgiler ile Tuzla boşanma avukatı hakkında bilgilere yer vereceğiz.

Boşanma, kısaca evlilik birliğinin sona ermesi olarak ifade edilebilecek olup boşanma nedenleri Medeni Kanunumuz içeriğinde açıklanmıştır. Bu boşanma nedenleri arasında;

  • Eşlerden birinin zinası nedeni ile boşanma,
  • Eşlerin birbirine karşı hayata kast, ya da pek kötü veya onur kırıcı davranışta bulunması,
  • Suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme nedeni ile boşanma,
  • Terk nedeni ile boşanma,
  • Akıl hastalığı nedeni ile boşanma,
  • Evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeni ile boşanma,

gibi nedenler bulunmaktadır. Bu boşanma nedenlerinin bazıları genel bazıları ise özel boşanma nedenleridir. Bu sebeplerin varlığı ile birlikte, boşanma davası açmaya hakkı bulunan eş, aile mahkemesinden dilerse boşanmaya, dilerse ayrılığa karar verilmesini de talep edebilecektir.

Anlaşmalı boşanma çekişmeli boşanma davaları

Yukarıda açıklamış olduğumuz boşanma sebepleri dışında, tarafların anlaşma yolu ile de evlilik birliğini sona erdirmesi mümkündür. Anlaşmalı boşanma olarak bilinen bu yol, Medeni Kanunumuz 166. maddesi üçüncü fıkrasında da açıklanmış şartları belirlenmiştir.

Boşanmaya karar verilirken bu yöndeki tercihin anlaşmalı boşanma şeklinde kullanılması, boşanma sürecinin seri, pratik ve çekişmeli boşanmaya oranla oldukça ekonomik şekilde çözümlenmesi açısından önemlidir. Çekişmeli boşanma davası ise tarafların boşanmaya ilişkin konularda anlaşamaması, boşanmada kusursuz veya daha az kusurlu oldukları iddiasında oldukları durumlarda takip edilir.

Bu nedenle anlaşmalı boşanma tercihi, maddi ve manevi anlamda tarafların süreci hızlı ve ekonomik olarak takip ve sonuçlandırması açısından önem taşır. Bununla beraber, tarafların anlaşamadığı durumlar için çekişmeli boşanma davası, yukarıda açıklandığı üzere bir başka alternatif olarak karşımıza çıkar.

Açıklamış olduğumuz nedenlerle tarafların boşanmaya ilişkin konularda anlaşamaması, tarafların zorunlu olarak çekişmeli boşanma davası sürecini takip edeceği anlamına gelir. Boşanmaya neden olan olaylarda hangi sebep veya sebeplerin var olduğu, deliller, nafaka ve tazminata ilişkin merak edilen sorular ile tüm diğer konularda sürecin boşanma avukatı ile takip edilmesi durumunda avukattan hukuki destek ve yardım alınabilecektir.

Tuzla boşanma avukatı konusunda nasıl hukuki destek alabilirim?

Hukuk ofisimiz tüm İstanbul geneli, Tuzla boşanma avukatı ve bir çok alanda avukatlık hizmetleri vermekte olup 08504201155 numaralı iletişim hattımızdan Heper Hukuk ve Danışmanlık Ofisi’ne ulaşabilirsiniz.

Önceki
Sonraki