Vasiyetnamenin Açılması ve Okunması Dilekçesi

Vasiyetnamenin Açılması ve Okunması Dilekçesi
Dilekçeler
Vasiyetnamenin Açılması ve Okunması Dilekçesi
Vasiyetnamenin Açılması ve Okunması Dilekçesi YAZDIRMAK İÇİN: 
Aşağıdaki formu doldurmanız yeterlidir. Yalnızca 3 adımda tüm dilekçelerinizi interaktif olarak yazdırabilir, dilekçeniz yazılırken izleyebilir, gerekli ekleme ve düzeltmeleri yaptırabilirsiniz.
1

Formu doldurun ve sizinle iletişime geçilmesini bekleyin
2

Dilekçe yazdırma bedelini ödeyerek dilediğiniz gün ve saate randevunuzu alın
3

Randevu gün ve saatinde dilekçenizin yazılmasını bilgisayarınızın başından takip edebilir, gerekli ekleme ve düzeltmeleri yaptırabilir, tamamlandığında vereceğiniz onay ile dilekçenizin e-posta adresinize gönderilmesini sağlayabilirsiniz

İletişim formunu doldurarak “Gönder” butonuna bastıktan sonra talebiniz bize ulaşır. Ofisimiz tarafından sizinle iletişime geçilerek, bilgilendirme ve ödeme aşamasının ardından vereceğiniz onay ve alacağınız randevu ile, dilediğiniz saatte, bilgisayarınızın başından hiç kalkmadan “Google Documents” sistemi kullanılarak Avukatlarımız ile interaktif ve karşılıklı şekilde dilekçenizin yazılmasını canlı olarak takip ve kontrol edebilirsiniz.

Aynı zamanda dilekçenizin yazıldığı esnada, gereken yerlere ekleme, çıkarma ve düzeltmeler yapılması konusunda uyarılarda bulunabilir, dilekçenizin tarafınızca onaylanması ile birlikte elektronik posta adresinize gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Hemen başlamak için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.Vasiyetnamenin açılması ve okunması dilekçesi nedir?

Yazımız içeriğinde vasiyetnamenin açılması ve okunması dilekçesi hakkında açıklamalara yer vereceğiz. Bilindiği üzere vasiyetname, geçerli olup olmadığına bakılmaksızın tesliminden başlayarak bir ay içinde miras bırakan kişinin yerleşim yeri sulh hakimi tarafından açılır ve ilgililere okunur.

Miras bırakanın bilinen mirasçıları ve varsa mirasla ilgili diğer ilgililer, vasiyetnamenin açılması esnasında istedikleri takdirde hazır bulunmak üzere mahkeme tarafından çağrılır. Bu usul, miras bırakan kişinin sonradan ortaya çıkan vasiyetnameleri için de geçerli olup bu halde yine aynı işlemler yapılır.

Miras bırakan tarafın ölümünden sonra ele geçen vasiyetnamesinin, geçerli olup olmadı farketmeksizin hemen sulh hakimine teslim edilmesi mecburidir.

  • Vasiyetnameyi düzenleyen,
  • Muhafaza eden,
  • Görevli ya da miras bırakanın arzusu üzerine saklayan,
  • Veya başka surette ele geçiren,
  • Ya da ölenin eşyaları arasında vasiyetnameyi bulan,

kişi, ölümü öğrenir öğrenmez teslim görevini yerine getirmekle yükümlüdür. Buna aykırı hareket edenler bu yüzden doğacak zarar nedeniyle doğacak zararlardan yasal olarak sorumlu olacaktır.

Sulh hakimi, kendisine teslim olunan vasiyetnameyi derhal inceler ve gerekli koruma önlemlerini alır. İmkan bulunması halinde  ilgilileri dinlemek suretiyle terekenin yasal mirasçılara geçici olarak teslimi veya resmen yönetilmesine karar verir.

Vasiyetnamenin tebliği

Mirasta hak sahibi olan kişilerin her birine gideri terekeye ait olmak üzere, vasiyetnamenin kendilerine ilişkin kısımlarının onaylı bir adet örneği hakim tarafından tebliğ edilir. Bu halde nerede olduğu bilinmeyen kişilerin durumunun ne olacağı sorusu akla gelmektedir. Nerede olduğu bilinmeyen kişiler bulunması halinde bu kişiler açısından vasiyetnamenin kendilerine ilişkin kısımları ilan yolu ile tebliğ olunur.

Vasiyetnamenin okunması ve mirasçılık belgesi

Bu konuda yapılacak başvuru üzerine yasal mirasçı oldukları belirlenen kişilere, sulh hukuk mahkemesi veya noterlik tarafından mirasçılık sıfatlarını gösteren bir belge verilir.

Mirasçı atamaya ya da vasiyete ilişkin ölüme bağlı tasarrufa mirasçılar yahut başka vasiyet alacaklıları tarafından kendilerine bildirilmesinden itibaren bir ay içerisinde itiraz edilmedikçe, lehine tasarrufta bulunulan kimseye, sulh mahkemesi tarafından atanmış mirasçı veya vasiyet alacaklısı olduğunu gösteren bir belge verilir.

Mirasçılık belgesinin geçersizliği konusunda her zaman talepte bulunulabilmektedir. Ölüme bağlı tasarrufun iptaline ilişkin dava hakları saklıdır.

Vasiyetnamenin açılması ve okunması dilekçesi avukat istanbul

Vasiyetnamenin açılması ve okunması avukat istanbul ve vasiyetnameler hakkındaki tüm hukuki destek talepleriniz için 08504201155 numaralı iletişim hattımızdan hukuk ofisimizle iletişime geçebilirsiniz.

Önceki
Sonraki