Vasinin Değiştirilmesi Dilekçesi

Vasinin Değiştirilmesi Dilekçesi
Dilekçeler
Vasinin Değiştirilmesi Dilekçesi
Vasinin Değiştirilmesi Dilekçesi YAZDIRMAK İÇİN: 
Aşağıdaki formu doldurmanız yeterlidir. Yalnızca 3 adımda tüm dilekçelerinizi interaktif olarak yazdırabilir, dilekçeniz yazılırken izleyebilir, gerekli ekleme ve düzeltmeleri yaptırabilirsiniz.
1

Formu doldurun ve sizinle iletişime geçilmesini bekleyin
2

Dilekçe yazdırma bedelini ödeyerek dilediğiniz gün ve saate randevunuzu alın
3

Randevu gün ve saatinde dilekçenizin yazılmasını bilgisayarınızın başından takip edebilir, gerekli ekleme ve düzeltmeleri yaptırabilir, tamamlandığında vereceğiniz onay ile dilekçenizin e-posta adresinize gönderilmesini sağlayabilirsiniz

İletişim formunu doldurarak “Gönder” butonuna bastıktan sonra talebiniz bize ulaşır. Ofisimiz tarafından sizinle iletişime geçilerek, bilgilendirme ve ödeme aşamasının ardından vereceğiniz onay ve alacağınız randevu ile, dilediğiniz saatte, bilgisayarınızın başından hiç kalkmadan “Google Documents” sistemi kullanılarak Avukatlarımız ile interaktif ve karşılıklı şekilde dilekçenizin yazılmasını canlı olarak takip ve kontrol edebilirsiniz.

Aynı zamanda dilekçenizin yazıldığı esnada, gereken yerlere ekleme, çıkarma ve düzeltmeler yapılması konusunda uyarılarda bulunabilir, dilekçenizin tarafınızca onaylanması ile birlikte elektronik posta adresinize gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Hemen başlamak için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.Vasinin değiştirilmesi dilekçesi nedir?

Yazımız içeriğinde vasinin değiştirilmesi dilekçesi ve buna ilişkin talepler hakkında açıklamalara yer vereceğiz. Bilindiği üzere vasinin görevlerini hiç yapmaması yahut eksik yapması gibi durumlarda vasinin değiştirilmesi talebinde bulunulabilmektedir.

Vesayet işlerinde yetki, küçük ya da kısıtlının yerleşim yerindeki vesayet dairelerine aittir. Vesayet makamı, bu görevi yapabilecek yetenekte olan bir ergini vasi olarak atar.

Gereken durumlarda, bu görevi birlikte veya vesayet makamı tarafından belirlenen yetkileri uyarınca ayrı ayrı yerine getirmek üzere birden çok vasi atanabilir.

Rızaları bulunmadıkça birden çok kimse vesayeti birlikte yürütmekle görevlendirilemez. Haklı nedenler engel olmadıkça, vasiliğe, vesayet altına alınacak kişinin ya da anne veya babasının gösterdiği kimse atanır.

Eşin ve hısımların önceliği

Haklı sebepler engel olmadığı müddetçe vesayet makamı, vesayet altına alınacak olan kişinin öncelikle eşi veya yakın hısımlarından birini, vasi olma koşullarına sahip olmaları şartıyla bu göreve atar. Bu şekilde yapılacak olan atamada yerleşim yerlerinin yakınlığı ve kişisel ilişkiler göz önünde bulundurulur.

Vasinin değiştirilmesi nasıl gerçekleşir?

Vasilik görevi, vasinin fiil ehliyetini yitirmesi yahut ölümü ile sona erer. Vasilik görevinin sona ermesinin bir başka nedeni sürenin dolması ve vasiliğin uzatılmamasıdır.

Normal şartlarda vasi, vasiliğe engel bir nedenin ortaya çıkması durumunda görevinden çekilmek zorundadır. Vasi, bir kaçınma nedeninin ortaya çıkması halinde sürenin bitiminden önce görevinden alınmasını isteyebilir. Bununla birlikte önemli sebeplerin varlığı halinde görevine devam etmek zorundadır. Aynı zamanda görevi sona eren vasi, yeni vasi göreve başlayıncaya dek zorunlu işleri yapmakla yükümlüdür.

Vasinin;

  • Görevini ağır surette savsaklaması,
  • Yetkilerini kötüye kullanması veya güveni sarsıcı davranışlarda bulunması,
  • Borç ödemede acze düşmesi,

halinde vesayet makamı tarafından görevden alınır. Vasinin görevini yapmakta yetersizliği nedeni ile vesayet altındaki kişinin menfaatlerinin tehlikeye düşmesi durumunda vesayet makamı, kusuru bulunmasa dahi vasiyi görevden alabilir.

Vasinin değiştirilmesine itiraz

İlgililer, vesayet makamı kararlarına karşı, tebliğ tarihinden itibaren on gün içinde denetim makamına itiraz edebilir. Denetim makamı, gerektiğinde duruşma da yapmak suretiyle bu itirazı kesin olarak karara bağlar.

Vasinin değiştirilmesi dilekçesi avukatı istanbul

Vasinin değiştirilmesi dilekçesi avukatı istanbul ve benzer tüm hukuki destek taleplerinizle ilgili olarak hukuk ofisimiz 08504201155 şeklindeki iletişim hattından bize ulaşabilirsiniz.

Önceki
Sonraki