Göztepe Boşanma Avukatı

Göztepe Boşanma Avukatı
Aile Hukuku
Göztepe Boşanma Avukatı

Göztepe boşanma avukatı

Yazımız içeriğinde boşanmaya dair genel nitelikteki bilgiler ile Göztepe boşanma avukatı hakkında açıklamalara değineceğiz. Anlaşmalı ve çekişmeli şekilde sonuçlandırılabilen boşanma davaları, hukukumuzda önemli bir yere sahiptir. Nitekim tarafların geleceğini yakından ilgilendiren boşanmanın, tazminat, nafaka ve velayet gibi önemli konuları içinde barındırmak suretiyle yeni kurulacak hayatlarında da önemli bir yeri bulunmaktadır.

Boşanma davalarının taraflarca bizzat takibi ve sonuçlandırılması mümkündür. Bunun yanında uygulamada bir avukatın desteğine ihtiyaç duyulduğu yadsınamaz bir gerçek olup süreç içerisinde telafisi imkansız bir yanlışa mahal verilmemesi açısından tercihen bir Avukatın yardımının alınması tavsiye olunmaktadır.

Anlaşmalı boşanma davaları nasıl sonuçlanır?

Anlaşmalı boşanma davaları, boşanmaya karar veren tarafların medeni ve hızlı bir şekilde boşanma sürecini sonuçlandıran hukuki bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Tarafların anlaşarak boşanmaya karar vermesi halinde boşanma sürecini ekonomik, hızlı ve pratik şekilde sonuçlandırmak mümkün olabilmektedir.

Anlaşmalı boşanma davalarının, boşanmanın taraflarınca ortaklaşa belirlenecek herhangi bir aile mahkemesinde açılması mümkündür. Anlaşmalı boşanma hususunda kararlı olan taraflar, tercihen bir avukatın hukuki hizmetinden faydalanmak suretiyle anlaşmalı boşanma protokolü ile boşanma davası dilekçesinin hazırlanması neticesinde bu süreci başlatabilecektir.

“Tercihen bir avukatın yardımının alınması” ifadesinden, bu sürecin avukat aracılığı ile takibinin zorunlu olmadığı anlaşılmalıdır. Bunun yanında, ileriye dönük önemli tespitlerin yapıldığı boşanma aşamasında aile hukuku alanında hizmetler veren bir boşanma avukatının yardımı da alınabilecektir.

Anlaşmalı boşanma davaları, yukarıda açıkladığımız üzere çekişmeli boşanma davalarına oranla oldukça kısa süre içerisinde sonuçlandırılabilmektedir. Bu aşamada başvurulan mahkemenin dosya sayısı ve iş yükü de sonuç alınmasında belirleyici olacaktır. Genellikle tek celsede sonuçlandırılabilen bu türden davalar, tarafların ileriye dönük planları ve kuracakları yeni hayatları açısından da önemli bir yere sahiptir.

Çekişmeli boşanma davalarında süreç nasıl işler?

Çekişmeli boşanma davalarında Avukatın önemi fazlası ile hissedilmektedir. Anlaşmalı boşanmaya oranla sürecin uzunluğu, yapılacak yazışma ve dilekçeler ile duruşmaların takibi, olası itiraz ve üst mahkemeye başvuru talepleri de bunun nedenleri arasında yer almaktadır.

Çekişmeli boşanma davaları, isminden de açıkça anlaşıldığı üzere tarafların boşanmaya dair hususlarda anlaşamaması durumunda uygulama alanı bulmaktadır. Üzerinde anlaşılamayan bu konular genelde müşterek çocukların velayeti, ödenecek nafaka miktarı ile tazminat gibi hususlarda kendisini göstermektedir.

Çekişmeli boşanma davasında boşanmanın taraflarını daha uzun, yorucu ve meşakkatli bir sürecin beklediğini söylemek yanlış olmaz. Bunun yanında ödenecek harç ve masraflar konusunda da anlaşmalı boşanmaya oranla tarafları bekleyen yıpratıcı bir maddi süreç de bulunmaktadır.

Çekişmeli boşanma sürecinin genel itibarıyla velayet, tazminat ve nafaka miktarında anlaşılamaması neticesinde mecbur kalınarak takip edildiği izlenmektedir. Böylelikle anlaşmalı boşanma sürecine bu nedenlerden ötürü dahil olamayan taraflar mecbur kaldıkları için çekişmeli boşanma yoluna başvurmaktadır. Özellikle müşterek çocukların velayeti hususu boşanma safhasında önemli anlaşmazlıkları beraberinde getirmekte ve çekişmeli boşanmaya zemin hazırlamaktadır. Bu nedenle boşanmanın tarafları, süreç içerisinde hataya meydan vermemek adına bir Avukatın yardımını da alabilecektir.

  • Boşanma sebepleri,
  • Velayet,
  • Nafaka bedeli,
  • Tazminat miktarı,
  • Tedbir talepleri,

hususunda detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetimizden faydalanmak için lütfen hukuk ofisimizle iletişime geçiniz.

Göztepe boşanma avukatı ile ilgili nasıl hukuki destek alabilirim?

Ofisimiz Göztepe boşanma avukatı ve aile hukuku, velayet, nafaka, tazminat, mal paylaşımı davalarında hizmetler vermekte olup 08504201155 numaralı hattımızdan Heper Hukuk ve Danışmanlık Ofisi ile iletişime geçebilirsiniz.

Önceki
Sonraki