Sultanbeyli Boşanma Avukatı

Sultanbeyli Boşanma Avukatı
Aile Hukuku
Sultanbeyli Boşanma Avukatı

Sultanbeyli boşanma avukatı

Açıklamalarımızda Sultanbeyli boşanma avukatı ile anlaşmalı boşanma, çekişmeli boşanma davaları, nafaka ve tazminat hakkında genel bilgilere yer verilecektir.

Öncelikle boşanma davaları, avukat aracılığı ile takibi zorunlu davalar değildir. Bununla birlikte boşanma davaları, tarafları açısından zor bir süreci temsil eder. Müşterek çocukların velayeti, nafaka, tazminat, mal paylaşımı gibi konular önem arz etmekte olup bir avukat yardımı alınmaması halinde telafisi güç veya imkansız zararların ortaya çıkabilmesi söz konusu olabilecektir.

Boşanmanın anlaşmalı ya da çekişmeli boşanma olduğu farketmeksizin avukat aracılığıyla takip edilmesinin talep olunması halinde bu hususta bir vekaletnameye ihtiyaç duyulacaktır.

Anlaşmalı boşanma davaları

Boşanma davası, eşlerden biri ya da her ikisi tarafından evlilik birliğinin sonlandırılması amacı ile açmış oldukları davadır. Boşanma davaları, ödenecek nafaka miktarı, tazminat miktarı, velayet ve boşanmaya dair benzer hususlarda anlaşılması durumunda anlaşmalı şekilde neticelendirilir.

Uygulamada nispeten daha çok tercih edilen boşanma türü de hızlı gerçekleşmesi ve maddi anlamda biraz daha ekonomik olması nedeni ile anlaşmalı boşanmadır.

Anlaşmalı boşanma davaları, mahkemenin iş yoğunluğu da göz önünde bulundurularak kısa zaman içerisinde ve çok büyük ihtimalle tek celsede sonuçlandırılır.

Anlaşmalı boşanma davalarında tarafların anlaştığı hususları yazılı olarak gösteren bir anlaşmalı boşanma protokolü hazırlanır. Bu protokolün boşanmanın sonuçları ve geleceğe dair önemli detayları içermesi nedeni ile avukat tarafından hazırlanması tavsiye olunur. Bunun yanında anlaşmalı boşanma protokolü, anlaşmalı boşanma davası dilekçesinin eki olup protokolde yer alan imzaların ve protokol şartlarının aile mahkemesi önünde de taraflarca kabul edilmesi gerekmektedir.

Çekişmeli boşanma davaları

Tarafların boşanmaya ilişkin hususlarda anlaşamaması durumunda çekişmeli boşanma süreci takip edilir. Çekişmeli boşanma davalarında avukatın önemi artar. Bunun nedeni, çekişmeli boşanma davalarında davanın taraflarının boşanmaya dair olaylarda karşılıklı olarak birbirlerinin kusurlarını ispat ederek davanın lehine sonuçlanmasını sağlamaya çalışmasıdır. Zira kusurun kanıtlanamadığı durumlarda boşanma davasının reddine karar verilir.

Boşanma davalarında davayı ilk açanın avantajlı olduğu söylentisi doğru değildir. Nitekim önemli olan davanın ilk olarak kimin tarafından açıldığı değil, kimin diğerinin tamamen ya da kendisine oranla daha fazla kusurlu olduğunu delilleri ve tanıkları ile ortaya koyarak ispatlamasıdır. Bu nedenle eşlerden birinin boşanmak istemiyor olması, boşanma davası açılamayacağı ya da davanın kabul olmayacağı anlamına gelmemektedir.

Sultanbeyli boşanma avukatı konusunda nasıl hukuki danışmanlık hizmeti alabilirim?

Sultanbeyli boşanma avukatı ve boşanma davalarında hukuki danışmanlık hizmetleri için 08504201155 numaralı iletişim hattımızı arayarak hukuk ofisimiz ile irtibata geçebilirsiniz.

 

Önceki
Sonraki