Sancaktepe Boşanma Avukatı

Sancaktepe Boşanma Avukatı
Aile Hukuku
Sancaktepe Boşanma Avukatı

Sancaktepe Boşanma Avukatı

Boşanma avukatı ve boşanma davaları, hukuk ofisimizden en çok hukuki yardım talebinde bulunulan konular arasında yer almakta olup yazımız içeriğinde Sancaktepe boşanma avukatı ve aile hukuku hakkında genel bilgilere yer verilecektir.

Öncelikle boşanma davalarında tarafların kendisini bir vekil ile temsil zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu nedenle uzman boşanma avukatı, en iyi boşanma avukatı gibi kavramların da kişiyi yanlış yönlendirebileceğini söylemek yerinde olur.

Ancak boşanma, hem boşanmanın tarafları açısından hem de müşterek çocuklar açısından zor bir süreci temsil ettiği için en çabuk ve hatasız şekilde sonuçlandırılması gerekir. Bu kapsamda tecrübeli bir avukat veya hukuk ofisinden yardım alınmasının faydalı olacağı tartışmasızdır.

Anlaşmalı boşanma davaları

Anlaşmalı boşanma davasında taraflar boşanma konusunda bir protokol hazırlayarak boşanma dilekçesi ile mahkemeye başvururlar. Bu boşanma protokolünde;

  • Müşterek çocukların velayeti,
  • Ödenecek nafaka miktarı,
  • Ödenecek tazminat miktarı,
  • Mal paylaşımı,

ve boşanmanın şartlarını düzenleyen benzeri hususlar bulunur. Anlaşmalı boşanma davalarında anlaşmalı boşanma protokolünün avukat tarafından hazırlanması, ileride yaşanabilecek hak kayıplarının önüne geçecektir. Bu nedenle Sancaktepe boşanma avukatı hizmetleri konusunda hukuk ofisimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Anlaşmalı boşanma davaları kısa süre içerisinde sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle mümkün olduğu durumlarda tarafların anlaşarak boşanmaya karar vermesi sürecin olabildiğince hızlı ve ekonomik şekilde sonlandırılması için önem taşır.

Çekişmeli boşanma davaları

Çekişmeli boşanma davalarında, anlaşmalı boşanma davalarının aksine daha uzun bir süreci takip etmek gerekir. Bunun sebebi, yukarıda açıkladığımız, müşterek çocukların velayeti, ödenecek nafaka miktarı, tazminat miktarı ve mal paylaşımı gibi boşanmaya dair ihtilaflı hususlarda tarafların anlaşamamasıdır.

Anlaşmalı boşanma konusunda karar verilememesi durumunda;

Türk Medeni Kanunu içeriğinde açıklanan boşanma nedenlerinden en az birini göstermek suretiyle aile mahkemesine başvurularak boşanma talebinde bulunulur. Türk Medeni Kanunu 168. maddesinde açıkça ifade edildiği üzere;

Boşanma davalarında yetkili mahkeme, taraflardan birinin yerleşim yeri veya eşlerin davadan önce son altı aydan beri birlikte oturdukları yer mahkemesidir.

Boşanma davasında dava masrafları, yargılama giderleri ile devlete iletilecek başvuru harcından oluşur.

Sancaktepe boşanma avukatı konusunda nasıl hukuki danışmanlık hizmeti alabilirim?

Sancaktepe boşanma avukatı ve aile hukuku konusundaki hukuki yardım ve destek talepleriniz için, Heper Hukuk ve Danışmanlık Ofisi’ne ait 08504201155 numaralı hattımızdan ofisimizle iletişime geçebilirsiniz.

Önceki
Sonraki