Özel Okul KDV İadesi Hakkında Genel Bilgiler

Özel Okul KDV İadesi Hakkında Genel Bilgiler
Tüketici Hukuku
Özel Okul KDV İadesi Hakkında Genel Bilgiler

Özel okul KDV iadesi nedir?

Yazımız içeriğinde özel okul KDV iadesi ile ilgili açıklamalara yer vereceğiz. Bilindiği üzere özel okul KDV indirimi ile ilgili olarak 30.08.2020 tarihli ve 2913 sayılı Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Görsel ve yazılı medyada bir çok habere de konu olan karar ile ilgili bilgilere yazımız içeriğinde yer vereceğiz.

Karar ile Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Kararın yürürlüğe konulmasına 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu 28. maddesi gereğince karar verildiği açıklandı. Peki bu ne anlama geliyor? Veliler özel okullardan Katma Değer Vergisi indirimi kadar tutarı iade alabilecek mi? Henüz ödememiş olanlardan indirim mi yapılacak? Halihazırda yapılmış ödemelerin durumu ne olacak? Yazımızda bu sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Özel okullarda KDV indirimi kararı içeriği nedir?

Yukarıda detaylarını açıklamış olduğumuz Cumhurbaşkanı kararında, Üniversite ve Yüksekokullar ile 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu, 2628 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu ve 573 sayılı Özel Eğitim Hakkında Kanun Hükmünde Kararname kapsamında 01.09.2020 ila 30.06.2021 tarihleri arasında (bu tarihler dahil) verilen eğitim ve öğretim hizmetleri için KDV oranının %1 olarak uygulanacağı açıklanmıştır.

Anılan karar uyarınca, veliler tarafından 2020-2021 dönemi için özel okullara yapılan veya yapılacak ödemelere ilişkin olarak;

  • Hem daha önce yapılmış olan ödemeler için %7 oranındaki KDV bedelinin iadesi,
  • Hem de yeni yapılacak ödemeler için %7 oranındaki KDV bedeli için indirim,

talebinde bulunulabilecektir. Bu vesile ile ilgili karara özel üniversitelerin de dahil olduğunu belirtmekte fayda görüyoruz. Bu nedenle ilgili Cumhurbaşkanı kararı, özel üniversiteler açısından da geçerli olacaktır.

Özel okul KDV iadesi nasıl yapılır?

Her ne kadar anılan karar uyarınca özel okullar tarafından düzenlemenin kendiliğinden yapılması gerektiği ya da yapılabileceği düşünülse de bununla ilgili bir başvurunun yapılması da gerekebilecektir.

Nitekim henüz ödenmemiş özel okul ücretleri açısından KDV indirimi yapılarak ödeme yapılabileceği gibi halihazırda ödenmiş olan ücretin içinden yapılacak iade için bir dilekçe ile ilgili kuruma başvuruda bulunulması gerekeceği muhtemeldir.

İlgili düzenlemelerin kendiliğinden ya da talep üzerine yapılmaması durumunda velilerin yasal yollara başvuru ve konunun bir avukat ya da hukuk ofisi ile takip hakkı saklı olacaktır.

Özel okul KDV iadesi avukatı istanbul

Özel okul KDV iadesi avukatı istanbul ve hukuki destek talepleriniz için Heper Hukuk ve Danışmanlık Ofisi’ne ait 08504201155 numaralı iletişim hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

 

Önceki
Sonraki