İsim Değişikliği Dava Dilekçesi

İsim Değişikliği Dava Dilekçesi
Dilekçeler
İsim Değişikliği Dava Dilekçesi
İsim Değişikliği Dava Dilekçesi YAZDIRMAK İÇİN: 
Aşağıdaki formu doldurmanız yeterlidir. Yalnızca 3 adımda tüm dilekçelerinizi interaktif olarak yazdırabilir, dilekçeniz yazılırken izleyebilir, gerekli ekleme ve düzeltmeleri yaptırabilirsiniz.
1

Formu doldurun ve sizinle iletişime geçilmesini bekleyin
2

Dilekçe yazdırma bedelini ödeyerek dilediğiniz gün ve saate randevunuzu alın
3

Randevu gün ve saatinde dilekçenizin yazılmasını bilgisayarınızın başından takip edebilir, gerekli ekleme ve düzeltmeleri yaptırabilir, tamamlandığında vereceğiniz onay ile dilekçenizin e-posta adresinize gönderilmesini sağlayabilirsiniz

İletişim formunu doldurarak “Gönder” butonuna bastıktan sonra talebiniz bize ulaşır. Ofisimiz tarafından sizinle iletişime geçilerek, bilgilendirme ve ödeme aşamasının ardından vereceğiniz onay ve alacağınız randevu ile, dilediğiniz saatte, bilgisayarınızın başından hiç kalkmadan “Google Documents” sistemi kullanılarak Avukatlarımız ile interaktif ve karşılıklı şekilde dilekçenizin yazılmasını canlı olarak takip ve kontrol edebilirsiniz.

Aynı zamanda dilekçenizin yazıldığı esnada, gereken yerlere ekleme, çıkarma ve düzeltmeler yapılması konusunda uyarılarda bulunabilir, dilekçenizin tarafınızca onaylanması ile birlikte elektronik posta adresinize gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Hemen başlamak için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.  İsim değişikliği dava dilekçesi nedir?

  İsim değişikliği dava dilekçesi, kişilerin isim değiştirme taleplerini ve nedenlerini içeren dava dilekçesidir. Hukuk Muhakemeleri Kanunu 382/II-a-2 maddesi uyarınca ad ve soyadın değiştirilmesi, çekişmesiz yargı işidir. Nüfus kayıtlarına ilişkin düzeltme davaları, düzeltme talebinde bulunan şahıslar ile ilgili resmi dairenin göstereceği lüzum üzerine Cumhuriyet savcıları tarafından yerleşim yeri adresinin bulunduğu yerdeki görevli asliye hukuk mahkemesinde açılmalıdır. Bu nedenle isim değişikliği dava dilekçesi de yerleşim yerindeki Asliye Hukuk Mahkemesine teslim edilmelidir.

  Türk Medeni Kanunu 27. maddesi uyarınca ismin değiştirilmesi, ancak haklı sebeplere dayanılarak hakimden talep olunabilir. Yapılacak isim değişikliği, nüfus siciline kayıt ve ilan olunur. Kişinin isminin değişmesi ile kişisel durum değişmez. İsmin değiştirilmesinden zarar gören kimse, bu durumu öğrendiği tarihten itibaren bir yıllık süre içerisinde değiştirme kararının kaldırılmasını dava edebilecektir.

  Nüfus kaydının düzeltilmesi talepli davalar, zamanaşımı ve hak düşürücü süreye bağlı değildir. Bu nedenle kişiler tarafından her zaman nüfus kaydının düzeltilmesi talepli dava açılabilecektir. Ayrıca bu tür davalar, her türlü delille ispat olunabilecektir.

  Nüfus müdürü veya nüfus memurunun bulunması

  Yasa uyarınca kayıt düzeltme davaları, nüfus müdürü veya görevlendireceği nüfus memuru huzuru ile görülür ve karara bağlanır. Bu nedenle uygulamada nüfus kaydının düzeltilmesine ilişkin davalarda buna ilişkin tebligat çıkarılmakta, nüfus müdürlüğü tarafından görevlendirilen memur da hazır bulunmaktadır.

  İsmi değişen kişinin anne baba eş ve çocuklarının kayıtları ne olacaktır?

  İsim değişikliği durumunda, nüfus müdürlüğü tarafından bu kişinin çocuklarının, baba ya da anne adına ilişkin kayıtları ile, soyadı değişikliğinde ise eşin ve ergin olmayan çocukların soyadı da düzeltilir.

  İsim değişikliği ne zaman gerçekleşir?

  Mahkeme tarafından verilen karara karşı itirazın bulunmaması halinde mahkeme kararı kesinleşir. İsim değişikliğine dair kararın ilan edilmesi ile birlikte durum ilgili Nüfus Müdürlüğü’ne yazı ile bildirilir. Nüfus Müdürlüğü tarafından gerekli değişiklikler sistem üzerinden yapılır. Tüm bu aşamalardan sonra kişi yeni isminin yer aldığı kimliğini teslim alabilecektir.

  İsim değişikliği dava dilekçesi avukatı istanbul

  İsim değişikliği davası dilekçesi avukatı istanbul ve benzeri konulardaki talepleriniz için 08504201155 şeklindeki iletişim hattımızdan hukuk ofisimizle iletişime geçebilirsiniz.

   

   

  Önceki
  Sonraki