Sağ Kalan Eşin Miras Payı Hakkında Genel Bilgiler

Sağ Kalan Eşin Miras Payı Hakkında Genel Bilgiler
Miras Hukuku
Sağ Kalan Eşin Miras Payı Hakkında Genel Bilgiler

Türk hukukunda sağ kalan eşin miras payı nasıl belirlenir?

Bu yazımız içeriğinde sağ kalan eşin miras payı ile ilgili detaylara yer vereceğiz. Zira sağ kalan eşin mirasçılığı, miras hukukunda merak edilen önemli konular arasında yer almaktadır. Medeni Kanunumuz, sağ kalan eşin mirasçılığında çeşitli alternatiflere yer vermiş, sağ kalan eşin birlikte mirasçı olduğu zümreye göre değişen oranlarda mirasçı olacağına hükmetmiştir. Sağ kalan eşin birlikte mirasçı olduğu zümreye göre bu durumlar aşağıda ayrı ayrı açıklanmıştır.

Sağ kalan eşin mirasçılığına ilişkin detaylar, yasanın 499. maddesinde açıklanmıştır. Buna göre Türk Medeni Kanunu 499. maddesi uyarınca sağ kalan eş, birlikte bulunduğu zümreye göre murise aşağıda açıklamış olduğumuz oranlara göre mirasçı olacaktır. Bu bölümde yalnızca temel bilgilere yer verilmiş olup detaylı hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmetleri için hukuk ofisimizle iletişime geçilebilir.

Sağ kalan (hayatta kalan) eşin miras bırakanın (murisin) alt soyu ile birlikte mirasçı olması

Sağ kalan eşin murisin (miras bırakanın) alt soyu yani çocukları ile birlikte mirasçı olması halinde mirasın dörtte birini alacağı yasada açıklanmıştır. Murisin birinci derece mirasçıları, onun alt soyu yani çocukları ve çocuklarının çocuklarıdır.

Sağ kalan (hayatta kalan) eşin miras bırakanın (murisin) ana ve baba zümresi ile birlikte mirasçı olması

TMK 499. maddesi, sağ kalan eşin miras bırakanın ana ve baba zümresi ile birlikte mirasçı olması halini de düzenlemiştir. Buna göre sağ kalan eş, murisin anne ve baba zümresi ile birlikte mirasçı olması durumunda mirasın yarısını alacaktır.

Sağ kalan (hayatta kalan) eşin miras bırakanın (murisin) büyük ana ve büyük babaları ve onların çocukları ile birlikte mirasçı olması

Sağ kalan eşin, miras bırakanın (murisin);

  • Büyük anne ve büyük babaları ve onların çocukları ile birlikte mirasçı olması durumunda mirasın dörtte üçünü,
  • Bunların da bulunmaması durumunda mirasın tamamını

alacağı medeni kanunumuzda belirlenmiştir.

Sağ kalan eşin miras payı avukat

Sağ kalan eşin mirasçılığı konusundaki avukat, hukuki destek ve danışmanlık hizmetleri için ofisimizle iletişim geçebilirsiniz. İnternet sitemizdeki iletişim kısmındaki formu doldurarak bizlere ulaşabilir, sorularınızı iletebilirsiniz. Ayrıca 08504201155 iletişim hattımızı kullanarak hukuki danışmanlık ile ilgili talepte bulunabilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.

Önceki
Sonraki